Město Český Krumlov během času vystřídalo již mnoho podob. Současnými obyvateli a návštěvníky je obdivováno především pro svůj renesanční vzhled, který (z hlediska historie) získalo poměrně nedávno, a který také určuje, jaké obrazy nám vytanou na mysli, když se řekne „Český Krumlov“. Co se však dělo na tomto území předtím, než byl Krumlov vůbec městem? A kdy se zde objevil první (pra) člověk?
Nejstarší osídlení této oblasti datují archeologové do doby středního paleolitu (50 000 až 35 000 let před naším letopočtem). Vycházejí tak především z nálezů v Dobrkovické jeskyni, nacházející se jen pár kilometrů za dnešním městem, která patří k nejvýznamnějším dobovým nalezištím na jihu Čech. Takových míst ovšem na tomto území nebylo objeveno mnoho. Příčinou je patrně nepříliš příznivý geo-klimatický profil, který je zde typický členitostí terénu, vyšší nadmořskou výškou a obtížnějším klimatem. To způsobilo, že se území ve srovnání s jinými místy jižních Čech nemohlo dlouhá tisíciletí dočkat výraznějšího zalidnění. Většího rozmachu se podle nálezů region dočkal až v době bronzové (cca 1500 před naším letopočtem), kdy sloužil coby kulturní, politická a především obchodní křižovatka spojující oblast Podunají (Rakousko) s českou pánví. Na strategických místech obchodní stezky se budovala opevněná výšinná sídliště – jedno takové stálo například na hradním návrší přímo v Českém Krumlově nebo v místě budoucího středověkého hradu Dívčí kámen.
Vrcholu pravěké osídlení jižních Čech dosáhlo v období starší doby železné (750 až 450 před naším letopočtem), mladší doba železná (450 až 50 před n.l.) je zase významná příchodem Keltů na naše území. Jednalo se o první kmen, jehož jméno je nám známo, a který dal vzniknout důležité památce regionu – keltskému oppidu v Třísově. Keltové na Českokrumlovsku přišli kvůli získání cenných surovin – grafitu (k výrobě keramiky), železné rudy a zlata a žili zde po několik století. Nakonec však byli vytlačeni germánskými kmeny kolem 1. století před naším letopočtem a obyvatelstvo začalo opět řídnout. Svědčí o tom výrazný úbytek archeologických nálezů, které by dokazovaly život Germánů a zdá se, že českokrumlovskou oblast užívali spíše nárazově při svých obchodních cestách. Když se počátkem 6. století našeho letopočtu v regionu usídlili Slované a započal se raný středověk, byla lokalita téměř liduprázdná.
V Regionálním muzeu v Českém Krumlově právě probíhají dvě dočasné expozice:
- Hugo Rokyta (1912-1999): výstava věnovaná spoluzakladateli Památníku Adalberta Stiftera v Horní Plané (do 31.12.2014)
- 6 plus 4 rovná se...: výstava prací studentů oboru Užitá fotografie a média Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově (do 31.12.2014)
NENECHTE SI UJÍT!!!
Dobrkovická jeskyně, Dívčí kámen, Třísov, Grafitový důl