Poutní kostel Nanebevzení Panny Marie v Kájově
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází ve vesnici Kájov. Tento farní areál kostela, s přilehlým menším kostelíkem Smrti Panny Marie a farními budovami, je architektonicky velice zajímavou dochovanou památkou. V současné době se v Kájovském farním kostele konají pravidelné nedělní bohoslužby.
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází ve vesnici Kájov, přibližně 4 kilometry západně od Českého Krumlova. Dle legend na místě bývalého dřevěného kostelíku, kam přicházelo velké množství poutníků vykonávat pokání, vyrostl pozdně gotický kostel.
Celý areál kostela, s přilehlým menším kostelíkem Smrti Panny Marie a farními budovami, se nachází na návrší nad Kájovem.
Tento pozdně gotický dvojlodní kostel s pětibokým presbytářem a barokně vyzdobenou věží v jihozápadním nároží lodi je architektonickou dominantou obce. Při severní boční lodi kostela se nachází otevřená obdélná předsíň s gotickým portálem a zdobnými dveřmi. Na stěnách se nacházejí pozdně gotické malby, dvojlodní prostor kostela je sklenut síťovou hvězdovou klenbou a osově je podpírán pilíři. Při severní straně presbytáře se nachází stará a nová sakristie, nad níž je v patře tzv. klenotnice.
Celý farní areál je architektonicky velice zajímavou dochovanou památkou. Mimo gotických stavebních prvků zde lze nalézt i pozdější barokní výmalby, barokní sochy i obrazy (velice cenná socha Trůnicí Madony, reliéf Smrt Panny Marie a cyklus dvanácti deskových obrazů s apoštoly).
V současné době se v Kájovském farním kostele konají pravidelné nedělní bohoslužby. Hlavní pouť se koná druhou neděli v říjnu za účasti papežského nuncia a množství poutníků.